Akvárium hűtés2023. 04. 24., Hétfő, 15:38
Hőségriadó az akváriumban
Sok cikk foglalkozik azzal, hogy a hőségben gondoskodjunk kisállataink védelméről, hűtéséről is. Gondoltatok arra, hogy ez a vízben lubickoló díszhalakra is vonatkozik?
Pedig bizony így van, ha nem is forr fel a vizük, a 24-26 foknál magasabb hőmérsékletű víz megviseli őket, sőt elhulláshoz is vezethet. A mostani kánikulában, egy rosszul szigetelt épületben, panel lakásban, tetőtérben könnyedén felmelegszik az akvárium vize. 30 fokig például a sziámi harcos hal, a vörös neon és a diszkosz halak még jól boldogulnak, ugyanakkor pl. az aranyhal, a kék neon, de emellett a növények is érzékenyek a nagy hőmérsékletváltozásra.
Mit tehetünk a nyári kánikulában, hogy halaink is jól érezzük magunkat, és a növények is szépek maradjanak?
1. Legyen az akváriumban hőmérő! Nem biztos, hogy a saját hőérzetünkből el tudjuk dönteni, hogy megfelelő-e a víz hőfoka (az akvárium szettek általában tartalmaznak hőmérőt).
2. Levegőztessünk! Ha a vízhőmérséklet tartósan magas, a vízből felvehető oxigén-tartalom jelentősen csökkenhet, veszélyeztetve ezzel halaink életét. A levegőztetést a megfelelő szűrő kiválasztásával tudjuk megvalósítani, a belső szűrők általában rendelkeznek levegőztető funkcióval, a külső szűrővel, esőztetővel csobogtatással tudjuk megoldani, vagy légpumpa (http://www.aqua-box.hu/termekek/legpumpa) alkalmazásával.
3. Jegeljünk! Jégkocka, vagy jégakku behelyezésével is kialakíthatjuk a kellemesebb klímát, de legyünk óvatosak, mert a hirtelen hőmérséklet csökkenésnek is drámai hatása lehet, egyszerre maximum 1-2 fokkal hűtsünk.
Fedél megemelése! Zárt akváriumnál megoldás lehet a fedél levétele, vagy inkább megemelése, így a világítás sem melegít már annyira, és a felesleges pára is el tud távozni. Sőt egy szobai ventillátor segítségével fokozhatjuk a hűtési folyamatot. Nyílt akváriumra lehet kapni speciális ventilátort is (http://www.aqua-box.hu/termekek/akvarium-hutes )