Hogyan válasszunk akvárium világítást?2023. 04. 24., Hétfő, 15:35
Az akváriumok megvilágítását a legtöbb esetben neon fénycsövekkel oldhatjuk meg. Persze ezen kívül még léteznek kompakt fénycsövek, LED és HQL világítások is. A neon fénycsövekből kétféle általános szabvány létezik, az egyik a T8 a másik a T5. Ezeken kívül léteznek még különféle szabványok, de nem túl elterjedtek és nehéz hozzájuk fénycsövet vásárolni (pl.: T4 különféle méretek).
Az Aqua-box honlapján található műanyag tetővilágítások főként T8, T5 szabványú foglalatokkal és fénycsövekkel szereltek. A T8 világítások alacsony-közepes fénymennyiséget adnak a hozzájuk tartozó akváriumokhoz.
Ha ennél erősebb világításra van szükségünk, akkor fényvetőt alkalmazhatunk. A fényvető a fénycső felső, felső-oldalsó tartományáról visszaveri a fényt, ezzel jelentősen növeli a fényhatást. Ha még ez sem lenne elegendő, akkor a T5 szabvány a megoldás. Ezek a fénycsövek sokkal erősebb fényt bocsájtanak ki, mint az előzőben tárgyaltak, ezáltal nagy intenzitású megvilágítást érhetünk el.
Ha az új dolgok felé is nyitottak vagyunk, energiát is szeretnénk spórolni és még tökéletes fényt illetve fényerőt szeretnénk, akkor kitűnő választás akváriumunkhoz a LED világítás.
Hatalmas fényerő, széles színspektrum és egyedi méretben is készíthető.
A fénymennyiség intenzitását a fénycsövek esetében a 1 liter/1 watt összefüggéssel számíthatjuk.
Például egy 2x30wattos 100x40x50 méretű akváriumban (bruttó 200 liter) 60 watt megvilágítást kevésnek gondolhatjuk. Véleményem szerint, amíg nem szeretnénk professzionális szinten foglalkozni a növények nevelgetésével, beleértve a profi növényes akváriumokat, addig ez a fényerősség megfelelő lehet egy kezdő illetve hobby akvarista számára is.
Ha mégsem elegendő, akkor válogathatunk a T5 és LED professzionális akvárium világítások közül, ahol 100x40cm méretű akváriumhoz akár 86 watt teljesítményű, 13.000 lumen fényintenzitású világítást is tudunk ajánlani.