Mekkora akváriumot válasszunk?2023. 04. 24., Hétfő, 15:37
Minél nagyobbat, mondom elsőre, de másodjára is ezt tudom mondani. Legyen az akvárium minél nagyobb a lehetőségeinkhez képest. Természetesen sokan nem engedhetnek meg maguknak nagy, akár több száz literes akváriumot, mert annak teljes felszerelése, berendezése nem fér bele a családi kasszába.
Továbbá, egy 200 literes akvárium, 100cm x 40cm x 50cm (standard) méretű, mindennel együtt, kb. 300kg. Ehhez még hozzá kell számolni egy tartószerkezetet, általában egy akvárium bútort, ami biztonságosan elbírja ezt a nagy súlyt. Ennek a helynek rendelkezésre kell állnia.
Az sem jó, ha túlzsúfolt egy lakás, ezért válasszunk ésszerűen.
Bizonyos esetekben, ha nagyon nagy, akár 1000 liter vagy afölötti méretben gondolkodunk azt is számításba kell venni, hogy az adott födém elbírja-e az oda tervezett akvárium súlyát. Ilyen esetben érdemes kikérni statikus véleményét is.
Tapasztalataim szerint amikor a szülők gyermekeiknek vásárolnak akváriumot, gyakran a legkisebbet választják, mondván, úgyis nekik kell takarítani, legyen minél kevesebb gondjuk vele.
Sokan azt gondolják, ha kicsi egy akvárium, akkor azt könnyebb karban tartani, takarítani. Ez nem feltétlenül van így, főleg nem a kezdő akvaristák esetében, akik elkövetik azokat az alapvető hibákat, hogy túlzsúfolják az akváriumot, túletetik azt és nem cserélnek megfelelő időközönként vizet.
A kicsi víztömeg nagyon gyorsan telítődik toxikus anyagokkal, amik főként ételmaradékokból, a halak által termelt salakanyagokból, elhullott növényi darabokból állnak. Egy kicsi akváriumban jórészt kicsi szűrőfelülettel rendelkező szűrő található, tehát a biológiai szűrés nem megoldott. Marad a mechanikai szűrés és a rendszeresen és sűrűn elvégzett vízcsere, mellyel "higítjuk" az akvárium vizét.
Egy nagy akváriumban ez egy kicsit másként van.
A nagy víztömeg lassabban telítődik a salakanyagokkal, ezáltal a biológiai egyensúly nehezebben borul fel. Egy nagy akváriumhoz már nagy szűrőfelülettel rendelkező szűrő szükséges, esetleg külső szűrő(k), amik a jótékony baktériumok segítségével "feldogozzák" azokat az anyagokat, melyek nagy dózisban nem szükségesek az akvárium vízébe.
Így a vízcsere intervallumok is jóval tágabbak lesznek, mint egy kis akvárium esetében.
Ha valaki akváriumot vásárol és a körülmények adottak, az legyen legalább 100 liter űrtartalmú.